Регионите искат повече влияние при определяне на политиките за растеж и заетост на ЕС
Консултация на европейските местни власти и градове разкри силни критики за начина, по който се изпълнява Европейската стратегия за растеж и заетост в 27-те страни от ЕС, предава EurActiv.
Според регионалните власти, Лисабонската стратегия, водеща политика на ЕС за превръщане на блока в една от водещите световни икономики до 2010 година, страда от липса на гъвкавост и не взема предвид в достатъчна степен разликите в Европа.
Комитетът на регионите, консултативен орган на ЕС, събра мненията на градове и местни власти за прегледа на стратегията, която изтича следващата година.
Кристин Чапман, социалист и член на Националното събрание в Уелс, която наблюдава приноса на Комитета на регионите за стратегията заяви, че политиката е твърде съсредоточена върху икономически проблеми.
Кризата, според нея, „подчерта необходимостта от преосмисляне на твърде голямото внимание, което се обръща на икономическия растеж.“ „Това означава, че трябва да има по-съсредоточен върху хората и „човешки“ подход към икономическата политика“.
В становището си за Комитета на регионите, Чапман призовава ЕС да балансира отново стратегията си и да я слее с приоритетите за устойчиво развитие, като борбата с климатичните промени и опазването на околната среда.
Тя призовава европейските лидери да развият конкурентноспособността на в зелената икономика като „основен приоритет“.
„Околната среда трябва да има ключова роля в стратегията, защото икономическия ни растеж трябва да постигне в рамките на екологичните ограничения на Земята. И Европа може да играе водеща роля в това“.
Уелският депутат подчертава и необходимостта регионалните и местни власти да бъдат по-активни в оформянето, прилагането и оценяването на преработената стратегия.
Според Чапман, липсата на ангажираност в стратегията е отдалечило политиците от реалностите на европейските територии, като това е довело на загуба на ефективност, особено след разширяването на ЕС с източноевропейските държави.
В работата си, Чапман подчертава, че действащата Лисабонска стратегия не е успяла да отдаде необходимото значение на ролята, която регионалните и местни власти в ЕС имат за прилагането на стратегията и предаването на нейното послание на гражданите.
Ето защо тя призовава за ефективна комуникационна стратегия с участие на регионални и местни власти, за увеличаване на информираността и популяризиране на ключовите послания на новата стратегия.
Източник: Портал Европа