Европейската сметна палата оцени като ефективни европейските проекти в областта на правосъдието и вътрешните работи за Западните Балкани

В специален доклад Европейската сметна палата оценява ефективността на проектите на Европейската комисия в областта на правосъдието и вътрешните работи в страните от Западните Балкани. Палатата стигна до заключението, че управлението на проекти в областта на правосъдието и вътрешните работи от Комисията с оглед на трудните политически и организаторски дадености е било до голяма степен ефективно, съобщава европейската пресслужба Рапид.

Палатата е установила слабости по отношение на устойчивостта на резултатите. Проверката на Европейската сметна палата обхвана както инвестиционни проекти, така и проекти за изграждане на институции в попадащите под правосъдие и вътрешни работи четири подобласти: убежище и миграция, интегрирано погранично управление, правосъдие и полиция.

Палатата констатира, че по отношение на проектите за изграждане на институции са постигнати само отчасти задоволителни резултати, чиято устойчивост освен това е неправдоподобна. Причина за това е продължителната политическа слабост и недостатъчният ангажимент на ниво бенефициенти, тъй като повечето усилия за реформи не са произлезли от самия регион, а от Европейската комисия или други външни обединения на интереси.

Обичайната стратегическа цел на проверените проекти беше засилването на правовата държавност в западните балкански страни. Палатата установи за разлика от предишните предприсъединителни програми, че Комисията правилно е поставила приоритет на областта на правосъдието и вътрешните работи и е опитала да задвижи тези важни структурни реформи по-рано в процеса на разширяване.

Въпреки че резултатите не са най-задоволителни при всички инвестиционни проекти и устойчивостта не е сигурна, финансирането от ЕК под формата на инвестиции представлява важен и целесъобразен принос в полза на националната инфраструктура и националните институции. На базата на посочените бележки сметната палата формулира препоръки, които трябва да помогнат на Комисията да направи своята помощ още по-ефективна и да увеличи устойчивостта.
Източник: Европа БГ

окт | 2009