Източна Европа трябва да продължи финансовата интеграция със Запада, смятат от ЕБВР
Финансовата криза разкри несъвършенствата на източноевропейския модел за развитие. Страни като Русия, които са зависими в стоково отношение, трябва да разширят производствената си база, за да я направят по-устойчива. Това се казва в годишния доклад на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), съобщава EurActiv. Според банката Източна Европа не трябва да прекъсва процеса на финансова интеграция със Запада, защото той е източник на растеж в региона.
EBRD eyes flaws in East Europe model
La BERD pointe les failles du mod?le est europ?en
Банката за развитие е един от най-големите инвеститори в кампанията за промяна на региона след падането на комунизма преди две десетилетия. Тя заяви също, че трябва да се управляват по-добре рисковете, произтичащи от финансовата интеграция.
Според ЕБВР през годините на бума страните от Източна Европа са разчитали прекалено много на парични потоци от чуждестранни банки и това ги е направило силно уязвими по време на глобалната кредитна криза. „Икономистите на ЕБВР смятат, че финансовата интеграция е причинила недостатъци чрез окуражаване на кредитния бум, прекаленото взимане на заеми и тенденции към взимане на заеми от чужда валута“, се посочва в документа. Но докато това е довело до задълбочаване на рецесията в региона, финансовата интеграция със Запада продължава да бъде източник на растеж и не трябва да се прекъсва, допълват специалистите.
„Това означава справяне с пристрастията към кредитите в чуждестранна валута чрез макроикономически политики, регулиране, както и създаване на правни рамки и пазарни инфраструктури, които да подкрепят финансите в местна валута“ добавят от ЕБВР.
ЕБВР е критикувана за това, че не е успяла да предупреди Източна Европа, както и Централна Азия, за опасностите от прекомерното излагане на чуждестранни заеми преди задълбочаването на кредитната криза миналата година, коментира EurActiv. Източна Европа е сред най-силно засегнатите в световен мащаб, като държавите в региона понесоха удари върху растежа и бюджетите си. Няколко страни от региона бяха принудени да се обърнат за спешни средства към Международния валутен фонд, Световната банка и Европейския съюз.
Източник: Дневник БГ