Парите от глоби за картели да финансират малкия и среден бизнес, предлагат експерти
Глоби за картелни споразумения на стойност 3 млрд. евро могат да покрият нарастващото търсене на кредити за малки и средни предприятия (МСП). Такова предложение е направил Кристофър Лайтл, председател на австрийския съюз на МСП, на Европейската комисия (ЕК), съобщи изданието, близко до европейските институции, EurActiv.
Комбинацията от обезценяване, по-високи капиталови изисквания и по-строги регулации предвещава мрачна година за малкия и средния бизнес, смятат европейските бизнес асоциации. Според австрийския план фонд за гарантиране, подкрепен с парите от глобите на ЕС за картелите, би облекчил трудностите, които срещат МСП при опит за получаване на кредити.
„Ние се нуждаем от бързо прилагане на този фонд“, заяви пред EurActiv Ерих Кюнелт от Австрийската икономическа камара.
Кюнелт твърди, че фондът за гарантиране се основава на съществуваща програма в Европейския съюз (ЕС), приета от Европейския парламент (ЕП) през юни 2006 г. Рамковата програма за конкурентоспособност и иновации, която предвижда всяко похарчено евро да отговаря на средно 50 евро в банкови кредити, осигурява гаранции, за да окуражи банките да отпускат повече пари на МСП.
Австрийският експерт предлага същото съотношение да се използва при инструмента за гарантиране за малките и средните предприятия. Това би означавало един милиард евро от картелни глоби да бъдат превърнати в 50 млрд. евро кредити за МСП.
Предложението беше поставено на обсъждане в Брюксел от Кристофър Лайтл, председател на австрийската федерална икономическа камара. Той се срещна с комисаря по икономическите и валутни въпроси Хоакин Алмуня, за да обсъдят няколко предложения на камарата за регулацията на финансовите пазари.
Идеята за подобен фонд вероятно ще е в разрив с предложение на ЕС глобите от картели да се използват за удовлетворяване на искове за щети, предявени от пострадалите от картелните споразумения. Не е ясно обаче дали фондът за щети ще бъде реализиран скоро.
Според Джонатан Тод, говорител на комисаря по конкуренцията Нели Крус, предложението би могло да бъде прието преди края на мандата на настоящата Еврокомисия. Мандатът изтича в края на този месец, но вероятно ще бъде удължен до окончателната ратификация на Лисабонския договор от Чехия. В момента парите от глоби за картелни споразумения отиват в евробюджета, обясни Тод.
„Това са три милиарда по-малко от това, което трябва да платят данъкоплатците“, добави Тод. Глобите всъщност намаляват вноските на държавите членки към бюджета на общността.
За периода от 2005 г. до 2009 г. ЕК е събрала 9.58 млрд. евро от глоби за картелни споразумения, посочва EurActiv.
Източник: Дневник БГ