Всички сгради трябва да са енергоспестяващи от 2020 г.

Всички сгради, построени след 31 декември 2020 г., трябва да имат високи енергоефективни стандарти и в голяма степен да се захранват от възобновяеми енергийни източници. Публичните власти трябва да проправят пътя за тези промени две години преди това, а част от финансирането ще дойде от Европейския съюз (ЕС). Това беше едно от споразуменията, до които стигнаха Съветът и Европейският парламент (ЕП) на срещата си във вторник, съобщи пресслужбата на ЕП.

Публичният сектор трябва да даде пример, като до края на 2018 г. купува или наема сгради само от този вид. Енергийната ефективност на съществуващите сгради ще бъде подобрена след основен ремонт, ако това е технически, функционално и икономически възможно. Държавите членки трябва да насърчават собствениците да използват ремонта, за да инсталират интелигентни измерителни уреди и да заменят съществуващите въздухопроводи и инсталации за отопление и топла вода с алтернативни като топлинни помпи или възобновяеми енергийни системи.

Държавите ще трябва да гарантират също, че всички сгради, които се строят, продават или отдават под наем, имат сертификат за енергийна ефективност. Такива сертификати трябва да имат и сгради, в които над 500 квадратни метра са заети от публичните власти и често са посещавани от обществеността. Сгради, които вече имат сертификат, издаден в съответствие с предходната директива от 2002 г., няма да има нужда да получават нов, докато старият е все още валиден.

Сертификатите ще съдържат препоръки за подобряване и могат да включват също допълнителна информация като годишното потребление на енергия и процента на възобновяеми енергийни източници в общото енергийно потребление. Системите за сертифициране на жилищните сгради ще бъдат отговорност на националните власти, но до 2011 г. Европейската комисия трябва да разработи обща европейска схема за сертифициране на енергийните характеристики на нежилищните сгради.

Директивата обаче изключва няколко типа сгради като малки къщи (с площ по-малка от 50 кв.м), почивни домове, използвани за по-малко от четири месеца в годината, сгради за религиозни дейности, временни постройки, използвани за две години или по-малко, промишлени обекти, цехове и селскостопански сгради с ниско енергийно потребление и защитени исторически сгради, където мерките за енергийна ефективност биха нанесли „неприемлива промяна на тяхната същност или вид“.

Текстът с постигнатия във вторник компромис все още предстои да бъде официално одобрен от съвета, преди окончателно да бъде гласуван от Европейския парламент. След като бъде приет, държавите членки ще имат две години да променят националното законодателство в съответствие с новата директива.

Източник: Дневник БГ

ное | 2009