Брюксел похвали националните стратегии за подкрепа на малкия бизнес
Европейската комисия (EK) даде висока оценка за усилията на националните правителства да подпомагнат малкия бизнес чрез кредитни и гаранционни схеми, които да улеснят създаването на нови дружвства, съобщи EurActiv.
Brussels praises national SME loan schemes
В своя доклад за напредъка по прилагането на Small Business Act, еврозоконодателство в областта на малкия бизнес, ЕК похвали Белгия, Дания, Финландия и Германия за това, че са подложили новото законодателство на „тест за МСП“, който трябва да провери дали то ще осигури благоприятна бизнес среда. Оценката беше по-оптимистична от тази на бизнес групите, които се събраха по-рано този месец, за да се оплачат, че държавите-членки не полагат достатъчно усилия за прилагането на реформите, договорени в Брюксел.
Комисията твърди, че опростените правила за държавна помощ ще позволят на националните правителства да отпускат заеми на малки и средни предприятия, докато Европейската инвестиционна банка и фонд дават 11.5 милиарда евро за малките предприятия през 2009 година.
Няколко правителства вече са ангажирани с прилагането на преправената директива за закъснелите плащания, която принуждава публичния сектор да изплати задълженията си на предпремачите в рамките на 30 дни. Въпреки това, бизнес групите се оплакват от големите различия в цяла Европа. Например според тях властите в страните от Южна Европа е по-малко вероятно да платят навреме и добавят, че проблемът с просрочените плащания в частния сектор се е влошил през тази година.
Докладът на ЕС посочва редица промени, които ще улеснят живота на предприятията и предприемачите. Таксата за регистриране на търговската марка е намалена с 40%, а редица страни са предприели стъпки за улесняване достъпа на МСП до обществени поръчки.
Всички държави-членки са приели национални планове за намаляване на административната тежест и опростяване на административната среда за МСП, се казва в доклада, публикуван от Европейската комисия на15 декември. Времето, необходимо за откриване на дружество с ограничена отговорност е вече средно осем дни, в сравнение с девет дни през 2008 г., а средната цена е 417 евро, в сравнение с 463 евро миналата година.
България е рационализирала процедурите за стартиране на бизнес през 2008 г., като девет процедури са опростени и обединени в една. Германия успешно е изменила законодателството за частните дружества с ограничена отговорност, пише още в доклада. Опростяването на процесите в Унгария, Малта и Словакия също е допринесло за намаляване на времето за започване на бизнес в тези страни. В Словения, системата за електронно обслужване „на едно гише“ позволява всички форми на дружества да се регистрират в три дни или по-малко и е довела до икономии от 10,2 милиона евро годишно за словенските малки и средни предприятия.
Бизнес групите отново предупреждават, че държавите-членки губят продължаващата битка срещу забавянето на плащанията, но Комисията посочва няколко правителства, които дават добър пример в тази област. Във Франция, законът за модернизиране на икономиката изисква срокът за обществени плащания да бъде намален до 30 дни най-късно до 1 юли 2010 г. В Германия, нов закон, който е в сила от 1 януари 2009, подобрява позицията на кредитора по договорите „бизнес към потребители“. В Португалия, правителството е одобрило програмата „Плащане навреме“ за намаляване на забавените плащания, поставайки дългосрочна цел от 30 до 40 дни, докато в Обединеното кралство, правителството се е ангажирало да заплаща всичките си сметки до 10 дни .
Тези малки реформи, прибавени към тенденцията за широката промяна показват, че държавите-членки са сериозни при поставянето на МСП в центъра на политиките, смята ЕК.
Новият доклад излезе, след като Европейският парламент прие план за установяването на схема от 100 млн. евро за микрофинансиране, която трябва да помогне за увеличаване на заетостта и социалното включване. Новият „кризисен инструмент“ може да бъде използван за стимулиране на предприемачеството и заетостта в компаниите с по-малко от десет членен персонал.