Затягаме контрола върху ГМО, уверява МОСВ
Страховете, че с промените в Закона за генетично модифицираните организми, се „либерализира“ продажбата и производството на храни и фуражи, съдържащи такива, са напълно неоснователни.
Това уверяват от Министрество на околната среда и водите в разпространено чрез медиите изявление. От министреството отричат основанията кампанията, която се провежда от седмица в публичното пространство.
Законът не позволява пускането в продажба на генетично модифицирани съставки, както и тяхното засаждане и производство.
Законът за генетично модифицираните организми не третира храни и фуражи и това е изрично постановено в отделен член от закона, посочват от ековедомството.
В обхвата на закона, който се разглежда в НС и който предизвика обществените вълнения и протести, влизат лабораторни научни изследвания и освобождаване в околната среда, което означава единствено полеви опити с научни цели, а не засаждане на ГМО култури с търговска цел, нито с цел използване в храни, фуражи и лекарства.
Мотив за промяната в този закон е, българската страна да приведе своите процедури в съответствие с тези, действащи в останалите страни – членки на ЕС.
Уеднаквявайки процедурите, България се присъединява към системата за контрол вътре в ЕС, с което процесът не само че не се „либерализира“, а напротив – въвежда се допълнителна превенция на европейско ниво.
От министерството посочват като пример за затягане на контрола факта, че за всеки полеви опит с ГМО ще се иска разрешение и всеки отделен случай ще се разглежда конкретно. Също така всеки случай вече ще има отделно досие, което ще съдържа оценка за риска за околната среда и ще се разглежда от комисия, в която ще влизат учени от БАН и висшите учебни заведения.
Процедурата е достатъчно рестриктивна, тъй като предвижда и обществено обсъждане, а също и след съгласуване с неправителствени организации ще се въведат и допълнителни ограничения, допълват от МОСВ. Запазва се забраната за освобождаване в околната среда в зоните от националната екологична мрежа Натура 2000, както и в определен буферен пояс.
С проектозакона се предвижда да отпадне забраната, въведена за няколко ГМО култури за цели, различни от храни, фуражи и лекарства, като остава режимът за издаване на разрешителни за всеки конкретен случай.
Отпада и забраната за пускането им на пазара, тъй като това е процедура, която се осъществява на европейско ниво с участието на всички държави членки.
Преди да се издаде разрешение за пускане на пазара на даден ГМО продукт за цели, различни от храни, фуражи и лекарства, се извършва съгласуване с всички държави членки и с ЕК. При липса на възражения издаденото разрешение за пускане на пазара е валидно за територията на целия ЕС.
Източник: ДневникБГ